goosaleaqazin

خوراک استاتر گوساله آجیلی

نخستین خوراکی که میتوان از هفته اول تولد در تغذیه گوساله به کار برد و خوش خوراکی آن باعث افزایش مصرف خوراک گوساله می شود استارتر است. تامین سلامتی و رشد مطلوب گوساله های شیر خوار زیر بنای سود آوری موسسات پرورش گاو شیری و تلیسه می باشد.متاسفانه مسئله مرگ و میر در گوساله های شیری یک مسئله اساسی در این صنعت است.استفاده از استارتردر گوساله ها سبب آغاز حرکات دستگاه گوارش و افزایش نفوذ پذیری غشاء شکمبه به مواد مغذی و درنهایت سبب تکامل دستگاه گوارش ( شکمبه) می شود.

مزایای کنسانتره استارتر آجیلی :

کاهش تلفات ، تقویت سیستم ایمنی

بهبود افزایش وزن روزانه

کاهش زمان از شیرگیری

توسعه سریع پرزهای شکمبه

پایین آمدن سن اولین زایش

بهبود فعالیت میکروبهای شکمبه

کاهش اسهال و پنومونی

افزایش توانایی تولید شیر در اولین دوره شیردهی.

۹۵fa8c9cc78c4c5

با توجه به رشد روز افزون جمعیت و نیز محدودیت منابع غذائی مورد استفاده ، یافتن منابع غذائی جدید و افزایش راندمان کمی و کیفی تولیدات به منظور افزایش میزان بهره برداری در واحدهای تولید و نیز کاهش ضایعات بهره گیری از روش های مختلف عمل آوری که سبب افزایش کارایی استفاده از مواد خوراکی می شود را اجتناب ناپذیر می نماید .

عمل آوری یعنی : پاره ای از تبدیل و تغییرات شیمیایی و فیزیکی که روی بافت های مواد خوراکی به جهت افزایش بازده هضم و جذب صورت می گیرد ، عمل آوری گفته می شود. روشهای عمل آوری غلات به دو صورت سرد و گرم می باشد که از آن جمله می توان به روش پولکی کردن با بخار گرم اشاره نمود.

پولک کردن با بخار گرم و مرطوب :( STEAM FLAKE) در این روش دانه به مدت ۳۰ – ۲۰ دقیقه قبل از غلتک خوردن در معرض بخار قرار گرفته و رطوبت آنها به ۲۰ – ۱۸ درصد می رسد و موجب نرم شدن بدون تغییر قابل ملاحظه در گرانول های نشاسته می شود . در واقع در این روش دانه غلات ابتدا توسط بخار داغ پخته شده سپس از میان غلتک ها عبور کرده و خشک می شوند به این ترتیب دانه ذرت به صورت پولک هایی یهن و نازک در آمده که در مقایسه با دانه اولیه از نظر دام مطلوب تر بوده و قابلیت هضم آن بیشتر است . همچنین مقدار کمتری ذرات خرد و ریز می شوند و بافت فیزیکی خوراک به طور قابل ملاحظه ای بهبود می یابد . به طور مثال تبدیل دانه ذرت به ذرت پولکی سبب افزایش نسبت اسید پروپیونیک به دیگر اسیدهای چرب فرار در شکمبه شده و قابلیت هضم نشاسته نیز در این روش به ۹۵ درصد افزایش می یابد .

مراحل پولکی کردن با بخار گرم و مرطوب : پولکی کردن با بخار گرم از سه مرحله کاندیشن کردن (CONDITIONING) ، پولک کردن (FLAKING) ، خشک کردن و خنک کردن (DRYING & COOLING) تشکیل می شود .

الف – کاندیشن کردن : در این مرحله بخار داغ به محفظه کاندیشنر تزریق شده و در تماس با دانه قرار می گیرد . مدت زمان کاندیشنینگ ۳۰ – ۲۰ دقیقه است و در طول این مدت رطوبت دانه به ۲۰ – ۱۸ درصد می رسد . دمای محفظه بخار و زمان دهی در این مرحله از اهمیت بسزائی برخوردار است و هر چه کاندیشنینگ بهتر صورت گیرد کیفیت پولکهای تولیدی افزایش خواهد یافت .

ب – پولک کردن : پس از کاندیشن کردن دانه ها ، نوبت به فشردن آنها می رسد که در این قسمت دانه های مرطوب و داغ از میان دو غلتک عبور کرده و دیواره سلولی شکسته می شود . کاهش ضخامت پولک ، افزایش حلالیت و ژلاتینه شدن محتوی نشاسته دانه نتیجه عبور از این مرحله می باشد . در این مرحله نوع غلتک و فشار غلتک از عوامل تاثیر گذار بر کیفیت پولکهای تولید شده است .ج- خشک و خنک کردن :در این بخش ابتدا دانه خشک شده و رطوبت افزوده شده به آن در قسمت کاندیشنینگ از دانه گرفته شده و سپس به آرامی خنک می گردد .

اهداف عمل آوری :

* بهبود تولید دام به دلیل استفاده بهتر از مواد خوراکی

* افزایش قابلیت هضم نشاسته به دلیل ژلاتینه شدن آن و در نتیجه بهبود عملکرد

* بهبود خوشخوراکی و افزایش بازده خوراک

* تغییر در تراکم ( چگالی ) خوراک

* کاهش آلودگی میکروبی و تخریب آنزیم های آزاد شده در هنگام برداشت و در نتیجه حفظ

*کیفیت غلات و خوراک مصرفی

* تغییر محل هضم قسمت پروتئینی دانه به دلیل تغییر ساختمان آن از شکمبه به روده

* کاهش هزینه ها از طریق بهبود استفاده از خوراک مصرفی و افزایش میزان سود آوری

* علل بهبود عملکرد دام در استفاده از کنسانتره آجیلی

* نشاسته یک منبع اولیه تولید انرژی در جیره گاوهای شیری بوده و برای افزایش تولید شیر ضروری است. اما به خاطر وجود پیوند بین ساختار پیچیده پروتئینی و بخش نشاسته ای در دانه غلات ، مانع از هضم کامل گرانول های نشاسته به وسیله آنزیم های هضمی می شود و پولک کردن به وسیله بخار گرم این کمپلکس را شکسته و سبب افزایش قابلیت هضم و حلالیت نشاسته میگردد .

* همچنین پولکی کردن دانه موجب کاهش چگالی ، افزایش سطح تماس میکروبها و آنزیمهای هضمی میگردد و نتایج بهتری از آزمایشات هضمی حاصل شده و در نتیجه سبب بهبود میزان استفاده از خوراک میشود . تغییر در تراکم خوراک جهت افزایش خوراک مصرفی در گاوهای شیرده مرحله انتقالی که نیاز به انرژی و پروتئین بیشتری دارند ولی مصرف خوراک در آنها کاهش می یابد راهکار مناسبی به نظر میرسد . پولکی کردن تحت گرما و رطوبت به عنوان یک روش استاندارد برای فرآوری غلات محسوب میشود .

* همانطور که میدانید ذرت معمولا بهترین منبع نشاسته ای برای گاوهای شیری است . در حالی که مقدار نشاسته دانه سورگوم مشابه ذرت بوده و اغلب قیمت آن از ذرت کمتر است با وجود این سورگوم اغلب کمتر جهت تغذیه دام مورد توجه است زیرا به خاطر وجود کمپلکس نشاسته ای – پروتئینی به هضم آنزیمی مقاوم است اما با استفاده از روشهای فرآوری چون پولکی کردن با بخار نه تنها ارزش تغذیه ای آن افزایش می یابد بلکه بر قیمت تمام شده خوراک نیز تاثیر می گذارد .

* پولک کردن غلات سبب افزایش جریان پروتئین میکروبی به روده کوچک شده و در نتیجه مقدار اسید آمینه بیشتری جهت تولید پروتئین شیر به غده پستانی راه یافته و سبب افزایش مقدار پروتئین شیر میگردد .

 جهت اطلاعات بیشتر و تخصصی به بخش مقالات تخصصی در وب سایت مراجعه فرمایید.

 

dsc_0129

توصیه می گردد در زمان مصرف استارتر به موارد زیر توجه شود:

* توجه نمایید که آب به مقدار کافی در اختیار گوساله قرار گیرد *

* تلاش شود ظروف حاوی استارتر به طور کامل پر نشود و همیشه استارتر تازه در اختیار گوساله قرار گیرد *

* مصرف استارتر را می توان از روز سوم پس از تولد به صورت آزاد به همراه شیر مادر یا جایگزین شیر(شیر خشک)آغاز نمود *

* زمان از شیرگیری گوساله ها زمانی است که در طی ۳ روز متوالی روزانه به مقدار ۱ تا ۵/۱ کیلوگرم از استارتر توسط گوساله مصرف گردد *

۱۵۳

 لطفا نظرات و دیدگاهای خود را از طریق لینک زیر به ما اطلاع رسانی کنید.